Nejasná zpráva o konci světa (1997)

11.03.2022

V Bohem zapomenuté osadě v nekonečných horách, až někde na konci světa, se odehrává krvavá tragédie. muži z osady při střetnutí s vlky přicházejí o své ženy a děti. mladá nevěsta Verona unikne smrti jen o vlásek. zachrání ji desetiletý chlapec Goran. Uprostřed tohoto zoufalství porodí Verona dítě, holčičku Veroniku, kterou osudově přislíbí za nevěstu malému Goranovi z vděčnosti za záchranu jejich životů. zatímco Goran dospívá a čeká na svatbu s Veronikou, přichází do osady zbloudilý cirkus plný žen. Spolu s nimi přichází do osady i naděje pro opuštěné muže na znovuzrození osady. S touto nadějí poznávají osadníci prokletí mnohem horší než byli vlci... nenávist a závist, vášně silnější než láska, které v lidech po staletí dřímou, mají po probuzení stejnou podobu, jakou znali jejich předkové.

Scény černého humoru se střídají s akcemi plnými zhoubných vášní, odvíjejících se z osudového příběhu jedné nenaplněné lásky. Příběh dvou hříšných milenců je podobenstvím o konci světa, jak ho předpověděla bible i Nostradamus. Svět najednou už není kulatým světem, ostré hrany jej proměnily v malou hranatou destičku s pevnými obrysy, která plave vesmírem. stačí překročit její okraj a následuje pád do prázdnoty, možná do ráje.

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko, Jiří Reichel, Jan Novák

Kamera:

Ján Ďuriš

Hudba:

Jan Jirásek, Ondřej Soukup

Hrají:

Deana Horváthová-Jakubisková, Milan Bahul, Vladimír Javorský, Joachim Kemmer, Lucie Vondráčková, Klára Issová, Pavel Landovský, Jiří Krytinář, Jana Švandová, Jiřina Třebická, Yvetta Kornová, Oldřich Navrátil, Radoslav Brzobohatý, Vilma Jamnická, Petr Jákl st., Vladimír Jedľovský, Sandra Pogodová, Věra Křesadlová, Svatopluk Matyáš, Matěj Hádek, Ján Melkovič, Peter Šimun, Jiří Kaňák, David Suchařípa, Pavel Kočí, Igor Čillík, Marek Ťapák, Ivan Palúch, Lucia Hurajová, Valerie Kaplanová, Jan Svěrák